Čáry Kluk

Oslavy Ještědu 2018 kouzelník

15.9. 2018 Ještěd | Užijte si den na Jěštědu, čekají na vás prohlídky vysílače i hotelu, divadelní a hudební vystoupení, program pro rodiny s dětmi a kouzelník ČÁRY KLUK.
Oslavy Ještědu se uskuteční v sobotu 15. září 2018. a jejich hlavním koordinátorem a organizátorem je již tradičně Liberecký kraj.
Symbol Libereckého kraje, vysílač a horský hotel Ještěd, slaví 45. výročí od otevření v roce 1973.
Po celý den zde bude probíhat bohatý kulturní doprovodný program.

VSTUP NA OSLAVY ZDARMA

Pro zájemce budou zpřístupněny prostory vysílače ČRa a Hotelu a restaurace Ještěd,včetně zrekonstruovaných částí. Prohlídky vysílače jsou pro velký zájem pouze na časové vstupenky, které se budou vydávat u vstupu pod ochozem hotelu. Zpřístupněna bude také strojovna kabinové lanovky v horní stanici. Horská služba ČR v rámci dne otevřených dveří umožní návštěvníkům prohlídky své stanice a záchranného vybavení včetně techniky vedle spodní stanice kabinové lanovky. Letos nově si budou moci návštěvníci za pomoci záchranářů vyzkoušet i resuscitaci.  Sportovní areál Ještěd připravil prohlídkovou trasu areálu skokanských můstků.

Na Beranově cestě vedoucí ke spodní stanici kabinové lanovky budou již tradičně připraveny outdoorové aktivity pro rodiny s dětmi. Za zdolání každé aktivity mohou děti získat razítko, a pokud jich nasbírají dostatečný počet, dostanou v recepci Hotelu Ještěd malý dárek. Svůj stánek zde bude mít i science centrum iQLANDIA.

Tradiční závody ve vynášení pivních sudů na vrchol Ještědu odstartují v 10:00 hodin na dojezdu sjezdovky F10. Organizátoři letos závod rozšířili o nové kategorie. Muži mohou zvolit 50litrové nebo 30litrové sudy, ženy a dorostenci ponesou 15litrové sudy a nově se mohou závodu zúčastnit i rodiny – otec nebo matka ponesou v krosně na zádech své dítě. Sponzorem závodu je pivovar Plzeň. Hodnotné ceny věnovaly ČRa, Hotel Ještěd, Liberecký kraj a Statutární město Liberec. Závod organizuje Jizersko-ještědský horský spolek. Propozice závodu jsou uvedeny na webu www.horskyspolek.cz.

Spolek Ještěd 73, který se věnuje obnově Ještědu, představí návštěvníkům zajímavé technické projekty akad. arch. Otakara Binara, který je autorem původních interiérů Ještědu.

Kromě pravidelných linek MHD budou moci návštěvníci využít pro dopravu na Ještěd i historické tramvaje a autobusy, které budou jezdit z centra Liberce.

Z Horního Hanychova na Ještěd se mohou návštěvníci dopravit několika způsoby. V provozu bude kabinová lanovka Českých drah (9:00 – 19:00 hodin) za zvýhodněné ceny (jednosměrné jízdné 30 Kč, obousměrné 50 Kč) a sedačková lanovka Skalka (9:00 – 19:00 hodin), která společně se slevami jízdného nabízí možnost bezplatné přepravy kol, kočárků a zvířat. Zajištěna bude také přeprava z parkoviště u spodní stanice kabinové lanovky k Chatě Ještědka historickým autobusem v době od 9:30 do 18:00 hodin. Všechny společnosti nabízejí u příležitosti Oslav Ještědu zvýhodněné ceny jízdného. Pro návštěvníky je připraveno i centrální parkoviště za speciální cenu 50 Kč na den.

VSTUP NA OSLAVY ZDARMA!

Na Oslavách Ještědu se podílí Liberecký kraj společně se statutárním městem Liberec, Českými Radiokomunikacemi, a.s., Hotelem Ještěd, Spolkem Ještěd 73, Českými drahami, a.s., Sportovním areálem Ještěd, a.s., Horskou službou České republiky, společností BusLine a.s., Boveraclubem, společností ŠKODA-BUS klub Plzeň, z.s.,  Jizersko-ještědským horským spolkem, Oblastní galerií Liberec, iQLANDIÍ a společností Activeart.