Čáry Kluk
Kouzelník Busking Fest Plzeň

Kouzelník na buskingu v Plzni

Čáry Kluk se bude účastnit 2. až 5. září 2021 ve volných zónách festivalu Busking Fest Pilsen. Bude se pohybovat po Plzni nepředvídatelně, ale zajisté ho neminete. Upoutá vás vždy svým vzhledem a malým improvizovaným pódiem, barevnými rekvizitami a balonky pro všechny děti.

Příspěvek do klobouku není nutný, v klobouku už je králík

Kouzelník na busking festu v Plzni

Co je to busking?

Pro umělce a to i ty ostřílené neexistuje snad větší výzva než přímá konfrontace jejich umění s návštěvníky přímo na ulici

Celosvětově rozmáhající se umělecká disciplína – nový trend. Pro pouliční představení vznikl v anglofonních zemích pojem busking a stal se všeobecně používaným a srozumitelným termínem po celém světě.

Zahrnuje celou škálu činností, může jít o hudební vystoupení, divadlení představení, mimický akt, živé sochy, malování, komické vystoupení tzv. stand-up comedy nebo třeba polykání mečů a jiné artistické kousky, dokonce třeba vytváření obřích bublin, fantazii se meze nekladou.

Mezi pouliční umělce patřili ve svých začátcích například Edith Piaf, Bob Dylan, David Gilmour z Pink Floyd, B.B.King, Joan Baez, Eric Clapton, Janis Joplin, Louis Armstrong či Rod Steward. Všechny buskery spojuje původní význam španělského slova buscar-hledat. Buskeři jsou hledači slávy, svobody, nezávislosti, vlastního vyjádření…

Busking je spontánní fenomén, který je za ideálních podmínek, co nejméně koordinovaný a ovlivňovaný. Kolemjdoucí sám rozpozná, co stojí za pozornost a co si zaslouží ocenit. Busking lidi propojuje, dává prostor ke komunikaci, je příležitostí na malou oslavu a vytržením z každodenního shonu. Ulice je především pro hudebníky ta nejlepší škola, kde se mají možnost naučit komunikovat s publikem a rozvinout a zdokonalit své schopnosti. Pouze dostatečně kvalitní umění má šanci na úspěch.