Jak zabavit děti na oslavě | hra městečko Palermo

Tato hra patří mezi dětmi ke stálicím a užijete si při ní spoustu zábavy.

Děj se odehrává na Sicílii, kde jak známo řádí mafiáni. Hráči se posadí do kruhu a sklopí hlavy. Organizátor (vy) hry potom obchází kruh a dotykem určí mafiány. Těch by měla být zhruba třetina všech hráčů. Potom ještě určí soudce, obvykle dva nebo tři. Ostatní jsou potom prostí občané. Nikdo nesmí říct, čím byl určen, jinak vše ztrácí smysl. A vlastní hra může začít.

Hráči dělají pouze to, co říká organizátor. Nejdříve celé město spí (hráči mají sklopené hlavy) a probouzí se mafie (zvednou hlavy), která potichu (pouze gesty a ukazováním) vybere ze zbylých spících občanů či soudců jednoho, kterého zavraždí. Mafie potom usíná a probouzí se soudci, kteří se rovněž potichu domluví na někom, kdo si myslí, že je vrah. Organizátor jim to pokyvem hlavy buď potvrdí, nebo vyvrátí. Soudci potom opět usínají a probouzí se celé město, kromě toho, kdo byl zabit mafiány. Tento člověk už ve hře nepokračuje a nijak se do ní nezapojuje, pouze tiše sleduje. Stejně se potom chovají ostatní mrtvoly.

Následuje diskuze, všichni hráči se snaží domluvit na jednom, o kterém si myslí, že je mafián. Obvinění se mají možnost obhájit. Největší úlohu zde hrají soudci, kteří mají podezření nasměrovat správným směrem (čili když hráči obviňují nevinného občana, musí jim rozmluvit, že on to není, a nasměrovat podezření na nějakého vraha – vše musí dělat tak, aby na sebe moc neupozorňovali, že jsou soudci). Po pár minutách diskuze a dohadování se si hráči jednoho odhlasují a ten je popraven. Pokud odhlasovali mafiána, je to pro městečko dobře, pokud si zabili nevinného občana nebo nedej bože soudce, jejich chyba. Tento popravený hráč rovněž ve hře nepokračuje a chová se jako mrtvola.

Vše se po odhlasování opakuje, městečko usíná, probouzí se mafie, atd. Hra končí, až jsou zabiti všichni občané nebo všichni vrahové. Hra se může opakovat, kde organizátor pozmění role hráčů.

Tip: Celá hra stojí právě na vypravěči. Ten nemusí používat jen naučené fráze, ale může nechat městečko před usnutím nechat fandit, čistit zuby, sledovat zprávy…